Adamstown (Pitcairnovy ostrovy)

Adamstown

Pobřeží u města Adamstown

Pobřeží u města Adamstown

Adamstown je hlavním a vlastně jediným "městem" Pitcairnových ostrovů, britského zámořského území, tvořeného ostrovy Pitcairn, Henderson, Ducie a Oeno, ležícími ve vlnách Pacifiku na půli cesty mezi Austrálií a jihoamerickým kontinentem. Adamstown se nachází na severovýchodním pobřeží Pitcairnova ostrova. Historie lidského osídlení na ostrově Pitcairn sahá až do 11. století. Původní obyvatelé, tedy Polynésané, ostrov během 15. století opustili a k jeho objevení Evropany pak došlo roku 1767. Samotný Adamstown byl pak založen roku 1790 vzbouřenci z lodě Bounty a tahitskými zajatci. Dnešní obyvatelé jsou většinou jejich potomky. V průběhu dějin pak byly Pitcairnovy ostrovy součástí britského koloniálního panství a v současné době je spravuje britský vysoký komisař, dlící na Novém Zélandu. Město Adamstown má svoji radnici, drobný přístav pro menší lodě, školu, muzeum s lodním deníkem Bounty a kostel, kde se nachází bible z lodi Bounty, zdravotní středisko, komunikační zařízení s jednou telefonní linkou, sdílenou obyvateli města. Na ostrově nejsou žádné zpevněné cesty a obyvatelé k přesunu používají pouze jízdní kola, auta zde nenajdete. Nenachází se zde ani letiště, takže spojení s okolním světem je možné pouze lodní dopravou.

Poloha

Poloha: severovýchod Pitcairnova ostrova

Souřadnice: 25° 04′ JŠ, 130° 06′ ZD

Plocha: 4,6 km2


Obyvatelstvo

Populace: 48

Adamstown - poloha na mapě
 
Publikováno: 14.03.2012
Aktualizováno: 28.03.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Adamstown

14.10.2012 22:16 Anonym
---.net.upcbroadband.cz

O Pitcairnovy ostrovy se zajímám již dlouhou dobu,a musím říct že bych se tam chtěl alespoň na měsíc podívat na dovolenou!Jsou to skvělé ostrovy a co se mi líbí nejvíce je to že na ostrově Pitcairn(tedy jediném obydleném)žije pouze 48 obyvatel!

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2022 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist